Život Tomáš Garrigue Masaryka

„Kniha je nejlepším přítelem. Jsme knihami spojeni s duchem všech národů a dob.“ –  Tomáš Garrigue Masaryk
Tento muž nebyl jen prvním prezidentem Československé republiky, ale byl i významným filozofem a dokonce feministou.

1. Narodil se do chudé rodiny
Ani Tomáš Garrigue Masaryk nevyrůstal ve zbohatlické rodině. Pochází ze skromné slovácké rodiny. Jeho maminka Terezie Masaryková (Kropáčková) se živila jako kuchařka a tatínek Jozef byl kočím. Terezie uměla lépe německy než česky. Tatínka později Tomáš musel učit číst a psát, jelikož byl negramotný.

Život TG Masaryka

2. Charlotte Garrigue
Jeho osudovou lásku a později manželku, Tomáš poznal během studijního pobytu v Lípsku, když bydlel u rodiny Göringovy. Do této ženy se zamiloval hned na první pohled. Ovšem svoje city nedokázal Charlotte vyjádřit. To se změnilo poté, co málem utonul, když zachraňoval topící se paní Göringovou. Krátce nato se zasnoubil a Charlotte pojal za manželku. 
Se Charlottou měl několik dětí. A to Alici, Herberta, Jana, Eleanor a Olgu. 

3. Slavný díky sebevraždě?
Během studií na filozofické fakultě, způsobila velký rozruch jeho vědecká práce. Ta pojednávala o sociologickém pohledu na sebevraždu. Tehdy toto téma bylo velmi kontroverzní, ale Tomášovi získala doktorát a věhlas i v zahraničí.

4. T.G.M. vlastizrádcem
Tomáš Garrigue Masaryk se ve svém životě stal, v očích druhých, vlastizrádcem hned dvakrát. Poprvé to bylo, když rozvířil spor o pravost rukopisů Královédvorského a Zelenohorského. A podruhé, když se zastal Leopolda Hilsnera, muže, který byl obviněn z rituální vraždy Anežky Hrůzové v Polné u Jihlavy. 

5. Exil
Koncem roku 1914 byl na Tomáše Garrigue Masaryka vydán dokonce zatykač. A to pro jeho studijní a akademické účely. Proto pobýval ve Francii, Británii, Rusku a USA.

6. Prezident Osvoboditel
Krátce po Prohlášení nezávislosti československého národa jeho prozatímní vládou československého národa, která byla vydána dne 18. 10. 1918 v Paříži, se stal Tomáš Garrigue Masaryk prvním československým prezidentem.

Tomáš Garrigue Masaryk

7. Pohřeb
Tomáš Garrigue Masaryk nás navždy opustil ve věku 87 let a to 14. září 1937. Celá země se tehdy zahalila do smutečních barev a Tomášovi se dostalo státní tryzny. Pohřeb trval devět hodin a Karel Čapek ho popsal ve svém díle. 

8. Brno
Tomáš Garrigue Masaryk měl Brno a Moravu velmi rád a často se do těchto míst vracel. Například v zámku v Židlovicích je na jeho počest památník, kde jsou uvedeny roky jeho návštěv: 1924, 1928, 1929, 1930, 1931 a 1933. 
V Židlovicích byla také roku 1931 lípa na jeho počest, která zde dodnes stojí.