Betonový plot se dřevem – jedna z možností, jak oplotit pozemek

Betonový plot se dřevem – jedna z možností, jak oplotit pozemek

V současné době se kolem zahrad rodinných domů, rekreačních objektů nebo kolem průmyslových staveb objevují betonové ploty z tenkých odlévaných armovaných panelů, vsazované do svislých sloupků z téhož materiálu. Oplocení z betonu je buď celistvé, anebo bývá doplněné prvky z dřevěného masivu.

rostliny na oplocení

Beton v kombinaci se dřevem nepůsobí kýčovitě, jestliže zvolíme vhodnou koncepci. Může se pak toto řešení stát naopak ozdobou, atraktivním řešením, s minimálními nároky na údržbu a s dlouhou životností.

Co dokáže kontrast

Barevný kontrast zobrazuje resp. vytváří pomyslnou hranici mezi dvěma předměty a nejlépe si to uvědomíte, jestliže jde o dvě barvy zcela spektrálně odlišné. Jedním z příkladů je modrý koberec v bytě, po němž se prochází bílá kočka, anebo čistě bílá omítka, na jejímž pozadí krásně vyniknou zelené pokojové rostliny.

pnoucí rostliny na zdi

Téhož efektu lze docílit i koncepcí betonového plotu se dřevem, jestliže zvolíme vhodné barevné řešení. V současné době je na trhu k dispozici poměrně široká škála barev betonových prefabrikovaných dílů a tak se můžete rozhodnout, jakému odstínu dát přednost, a s jakou povrchovou lazurou dřeva jej budete spojovat.

Jestliže zvolíte kontrastní řešení spojení betonu a dřeva, získá oplocení na atraktivitě a stane se výrazným dominantním prvkem v exteriéru. Kupříkladu v podobě šedých či krémových betonových panelů a sloupků s červenohnědým odstínem lazury dřeva „třešeň“ nebo tmavě hnědým odstínem lazury„teak“.

Výšku dřevěné části volte s citem, můžete využít zdokumentovaných hotových projektů, kterých je na Internetu celá řada. Jsou tu vyobrazeny dřevěné latě pokládané vodorovně i svisle, překládané přes sebe nebo pokládané těsně vedle sebe či s odstupem, výška betonového soklu může být jen nepatrná, anebo může být se dřevem ve vyváženém poměru, případně může beton převažovat a dřevo jej pouze v horní části doplnit.

Previous post Elektřina je základ
Next post Jakému typu bazénového vysavače dát přednost