Mzda nemusí být každému jasná

Mzda nemusí být každému jasná

Každý si chce ve svém zaměstnání vydělat tolik, aby z toho minimálně dokázal vyžít. A samozřejmě se nikdo nezlobí, když má peněz více, když mu zaplatí třeba i tolik, že to ani nestačí utratit. Všichni víme, proč tomu tak je.

Jenže člověk nejen že nejednou nedostane tolik peněz, kolik by si představoval, ale velmi často předem ani neví, kolik že mu přesně dají. A sice proto, že mu zaměstnavatel sice sdělí výši nabízené mzdy, jenže to bývá v podobě hrubé mzdy, jež ještě není částkou, která se zaměstnanci za jeho práci připíše na účet. Zaměstnancům se totiž vyplácí mzda čistá, což je poněkud odlišný pojem. Čistá mzda, to je lapidárně řečeno hrubá mzda bez odvedené daně z příjmu a sociálního a zdravotního pojištění, což jsou srážky, jež se strhávají každému z nás. A u nichž je snad jedinou částečnou útěchou to, že se dá v určitých jasně daných situacích snížit zmíněná daň o slevy na dani, na něž mohou mít našinci nárok.

eura a dolary

Ale každopádně je jisté, že je čistá mzda nižší než ta hrubá. Když nám stát z toho hrubého cokoliv sebere, nikdy nezůstane víc, než kolik bylo nabízeno.

A proto si žádá taková hrubá mzda výpočet Kalkulačka čisté mzdy, který člověku nejlépe už v předstihu řekne, kolik že tento přesně dostane. Protože každý zaměstnanec by měl vědět včas, za kolik fakticky pracuje, s kolika penězi bude muset vyžít. Aby se takové konkrétní situaci přizpůsobil nebo danou práci pro příliš nízký plat odmítl.

jeden dolar

Do zmíněné kalkulačky se prostě zadá několik údajů a každý hned může vědět, co pro něj vykonávání oné práce bude znamenat. Taková kalkulačka mu to spočítá, a to na rozdíl od účetního naprosto zadarmo, což je neocenitelná pomoc.

Jistě v tom se mnou budete souhlasit. Protože se nenajde nikdo, kdy by byl ochoten pro někoho pracovat, dokud neví, co z toho bude mít. A to v případě hrubé mzdy, již zaměstnavatelé obvykle nabízejí, často neví. Protože mezi námi není mnoho těch, kteří si to umí spočítat i sami. A neznalost může po výplatě tvrdě dopadnout na každého z nás.

Previous post Darujte ženě například víno
Next post Co dát do bytu