Radosti a starosti našich školáků

Radosti a starosti našich školáků

Rodiče své ratolesti už od začátku školních let dost zatěžují. Někdy nechají své dítko, aby se samo rozhodlo, co by chtělo dělat ve svém volném čase po vyučování, ale mnohem častější jsou případy, že volný čas své ratolesti „naprogramují“ podle svých představ.
ruce na uších
Děti mají už od prvních ročníků v základní škole dost učení. A ve svém volnu si chtějí ještě hrát, tak by je moudrý rodič neměl nutit chodit do různých kroužků, které je nebaví, nebo přestanou bavit. Prostě tam hodí jen z povinnosti a poslušnosti k rodičům, a jsou unavené.
Domácí úlohy v prvních ročnících většinou děti píšou pod dozorem rodičů. Během let se naučí samostatnosti, ale v osmém a v devátém ročníku mají učení skutečně dost a dost. A jsou chvíle, kdy určitě někteří z nich potřebují pomoc. S čímkoliv. Třeba i s nějakým příkladem, např. z matematiky, vyzkoušet z nějakého předmětu…
Ve věku 13 až 15 let se většinou děti učí až večer, přes den totiž mají navíc kroužek s cizím jazykem, chodí do hudební nebo výtvarné školy, sportují. A to, co jim možná zabere další volný čas, tak to je internet se sociálními sítěmi.
Nejenom dospělí, ale i naše děti mají problémy. Někteří rodiče se domnívají, že když je jejich dítě plně vytíženo, plní si své školní a domácí povinnosti, tak nemá čas přemýšlet „o blbostech“ a pravděpodobně nemá ani žádné problémy. Nestačí se jim věnovat jen o víkendu nebo dovolené.
Ale naše děti, které jsou v současnosti mnohem více průbojní, a dokážou si občas prosadit i své, problémy mají.
        v  Kdy jste se svého dítěte zeptali, co ho trápí, s čím by chtěl pomoci, co by chtěl vysvětlit nebo objasnit? Z čeho má radost?
Ano, vy-rodiče, jste ve věčném spěchu, máte každodenní kolotoč v práci, povinnosti doma, to vás může i unavovat. Čas, který svým dětem nemůžete proto věnovat, mnohdy nahrazujete nějakými drahými dárky, případně penězi.
pět plus pět
Občas, a hlavně v čas, byste si měli se svým dítětem popovídat a ptát se. Nejenom na jeho radosti, ale hlavně na to, jestli ho něco netrápí. Vaše dítě, i když je to teenager, může být i sebechytřejší, má své starosti a problémy, se kterými mu můžete pomoci VY, rodiče. Protože trestat dítě, které má nějaký průšvih, to většinou není šťastné řešení. S vaším porozuměním se tomu dá většinou předem zabránit.
Dnes děti, které mají „absenci rodičovské lásky a pozornosti“ tak převážně své nevyřešené problémy a starosti, řeší alkoholem, cigaretami a drogami. A to je velmi zlé.

Previous post Moderní prostory, hotely, obchodní domy, firmy, ale i rodinné domy
Next post Cesta a problémy