Mobil – nepostradatelný pomocník?

Mobil – nepostradatelný pomocník?

Mnozí z nás pamatují časy nedávné, kdy v případě nutnosti spojit se telefonicky s jinou osobou, bylo potřeba seběhnout třeba i šest pater v panelovém domě, přeběhnout silnici a vyčkat, až bude volná telefonní budka. Při onom čekání mnohdy došlo k zjištění, že není k dispozici potřebná finanční hotovost, kterou bylo nutno vhodit do telefonního automatu, aby bylo možno hovor vůbec zahájit. A tak nebylo výjimkou, musel-li člověk opět přeběhnout ulici a šest pater v panelovém domě, aby si potřebnou hotovost doma v peněžence odebral. Kdepak je ale v současné době telefonním budkám konec?

Telefonní budka

Koncem minulého století se totiž objevil na scéně mladší bratr přístroje v telefonního budce a dostal jméno mobilní telefon, familiárně nazýván mobil. Při svém zrodu se dostal do rukou jen privilegované části obyvatel naší planety. Nejednalo se zrovna o levnou záležitost, ať už se týká jeho pořízení nebo poplatky za hovory či sms. Jak šel čas, mobil se ale rozšiřoval mezi obyvatelstvo, náklady s ním spojené se snižovali a on se stal dostupným skutečně pro všechny. Měnil se pochopitelně také design a rozšiřovaly se možnosti pro uživatele. Nejdříve byl telefon velký, potom se jeho velikost začala minimalizovat. Na velikosti začal nabývat s příchodem nového boomu ve světě mobilů. Tím boom byl přechod na dotykové, respektive chytré mobily.

mobil pro všechno

Současná mladá generace si už asi nedovede ani pomyslet, že se dalo bez mobilů žít. Starší generace si už život bez mobilu také nedovede představit. Jsou skutečně všude okolo nás. Aplikací je spousta a slouží ke všemu možnému. Ovládání přístrojů v domácnosti, platby a jiné bankovní služby, sociální sítě. Zkrátka cokoliv. Ale pozor. Jedno rčení říká – dobrý sluha, ale zlý pán. Najděte si někdy chvilku, rozhlédněte se okolo sebe a zkuste si najít odpověď, zda je zmíněné rčení ve vztahu k mobilu pravdivé.

Previous post Je sportování skutečně dobré pro zdraví?
Next post Kdo si hraje, prý nezlobí, u dospělých to platí trojnásob!