Měl by uživatel rozumět technologii, kterou používá?

Měl by uživatel rozumět technologii, kterou používá?

Asi nikdo nepochybuje o tom, že žijeme v době technické revoluce. Koneckonců stačí se jen podívat na reklamy, které nám ukazují stále nové a lepší přístroje, nebo na rychlost, s jakou technologie zastarávají.

 

Je pravdou, že naše životy se díky tomu stávají pohodlnějšími – již nemusíme mýt nádobí, postará se o to myčka. Stejně tak je tomu s prádlem, koneckonců automatická pračka se stala standardem. Nověji se díky robotickým vysavačům nemusíme ani starat o úklid. A většina z nás těchto vymožeností pochopitelně nadšeně využívá.

 

Zde však vyvstává problém, kterému většina lidí nevěnuje příliš pozornosti. Je to fakt, že běžný laik prakticky nemá ani ponětí, jak tyto přístroje vlastně fungují. Je sice jejich uživatelem, ale nerozumí jim. A tento trend se díky zrychlujícímu se vývoji neustále prohlubuje.

 

i auta jsou plná moderních technologií

 

Samozřejmě si můžeme říci, že je to celkem jedno. Koneckonců, pokud se ona věc rozbije nebo přestane fungovat, jednoduše ji odneseme do servisu, kde nám ji odborníci opraví. Avšak rozbití není jediným problémem, se kterým se můžeme setkat. Je totiž faktem, že této nevědomosti lze poměrně snadno zneužít, a to na všech úrovních. Je také pravdou, že k tomuto dochází, avšak díky naší neznalosti s tím nemůžeme prakticky nic dělat, ani kdybychom chtěli, tedy kromě toho, že tyto věci přestaneme používat.

 

počítačům po nějaké době prudce klesne výkon

 

Asi nejznámějším příkladem je fakt, že se dnes přístroje vyrábí tak, aby brzy po skončení záruky přestaly fungovat, případně se jejich výkon prudce zhoršil. Tím člověka donutí častěji kupovat nový, neboť oprava obvykle již není výhodná. A vzhledem k tomu, že běžní lidé zpravidla nerozumí tomu, jak onen přístroj funguje, nemohou onu věc způsobující problém odstranit.

 

Opraváři si zase mohou poměrně snadno za opravu naúčtovat neúměrně velkou částku, aniž by zákazník měl tušení, že je přemrštěná. Bohužel, jak již bylo zmíněno výše, nedá se s tím příliš mnoho dělat. A ani naši zákonodárci se nemají k tomu, aby situaci nějak napravili. A tak vznikají výrobcům i prodejcům velké zisky – a o to jim jde především.

Previous post Já a láska
Next post Provádíme špičkový servis v oblasti realizace svateb