Internet má určitě celou řadu nesporných kvalit. Může toho komukoliv z nás i vskutku hodně nabídnout, a proto si spousta lidí neodpustila tu možnost mít ho k dispozici. Někdo má internetové připojení v práci, někdo doma a někdo třeba také úplně všude. A dokud nám lidem tato síť věrně a dobře slouží, je všechno zaručeně v tom nejlepší pořádku.
Jenže nikdy není růže bez trní, jak praví stará a dosud platná moudrost. A tak ani internet není jenom dokonalým nástrojem, který nám může prokazovat skvělé služby. A může být klidně i hodně nebezpečným nepřítelem. Což neznamená, že bychom ho měli přestat používat, ale že bychom při jeho využívání měli používat i hlavu. A to jak poznatky odborníků, kteří nás před různými riziky varují, tak i zdravý selský rozum, který nejednou také stačí k tomu, abychom odhalili případy, kdy na nás chce někdo na internetu ušít boudu.
Pokud se nad hrozícími riziky zamyslíme, dá se jim často předejít dodržováním už notoricky známých pravidel. Kdo nereaguje na pochybné e-maily, kdo v nich neotvírá nedůvěryhodné přílohy a nekliká na podezřele nebo nespolehlivě působící odkazy, kdo na internetu nezveřejňuje své osobní údaje a nedává třeba na sociálních sítích v podstatě návod těm na druhé straně, jak by mohl být poškozen, kdo neposílá peníze na pochybné záležitosti, nenakupuje u pochybných obchodníků a podobně, ten se dokáže mnoha internetovým hrozbám vyhnout, pro toho je internet nejspíš užitečným nástrojem.
Ale nikdo nemá nikdy jistotu, že ho tu nic zlého nepotká. I ten nejopatrnější z nás prostě někdy může utrpět nějakou škodu. Protože se podvodníci a další nekalé živly na internetu také zdokonalují a přicházejí někdy i s něčím, co se jen tak jednoduše neprokoukne. A tak se musíme smířit s tím, že i ti nejopatrnější z nás budou mít někdy smůlu. Což ale neznamená, že by se mělo na opatrnost rezignovat.