Jak skončí svůj „život“ naše Slunce?

Jak skončí svůj „život“ naše Slunce?

Jedním z důvodů, proč se na naší planetě vyvinul život v podobě, v jaké jej známe, je naše vzdálenost od nejbližší hvězdy, Slunce. Od něj jsme daleko přibližně 150 milionů kilometrů. Pro většinu z nás je to nepředstavitelně vysoké číslo, avšak právě tato vzdálenost je dostatečná k tomu, aby na Zemi vytvořila, spolu s dalšími činiteli, jako je atmosféra, příjemné klima vhodné k životu.

 

Nic ovšem není věčné, jakkoliv by se to mohlo na první pohled zdát. To platí i o Slunci. I ono jednoho dne zanikne, a s ním s největší pravděpodobností i život na této planetě. Ovšem zdaleka ne všechny hvězdy mají stejný konec. Jaký tedy čeká tu naši?

 

pohled zblízka na Slunce

 

Vzhledem k tomu, že jde o stabilní hvězdu střední třídy, nebude jeho konec tak dramatický jako u některých jiných, ze kterých se stanou supernovy, které posléze vybuchnou a vytvoří černou díru. Konec Slunce bude mnohem poklidnější. To však neznamená, že z toho Sluneční soustava vyvázne.

 

Až dokončí proměnu veškerého vodíku na hélium, stane se ze Slunce takzvaný rudý obr. To v podstatě znamená, že se jeho teplota značně sníží, avšak na druhou stranu se dramaticky zvýší jeho objem. Postupně tak pohltí veškeré planety až k Neptunu. Díky nižší teplotě také získá rudou barvu, což je také důvod, proč je tento typ zániku hvězdy takto nazýván.

 

východ Slunce z vesmíru

 

Toto období však bude trvat jen relativně krátkou dobu. Energie se vyčerpá a naše hvězda se v podstatě zhroutí do sebe. Stane se z ní drobný bílý trpaslík, malý studený bod. V té době však již díky předchozí fázi planety nebudou existovat. A i kdyby nějakým zázrakem přežily, bílý trpaslík rozhodně nevydává takové teplo, aby na nich byl možný život.

 

Ovšem ačkoliv tyto scénáře zní poměrně strašidelně, nemusíme se příliš obávat. K tomu, co je zde popsáno, dojde přibližně za pět miliard let. V tu dobu již lidstvo buď kolonizuje další hvězdné systémy, nebo vyhyne. V každém případě to není něco s čím bychom si měli dělat starosti.

Previous post Kdo si hraje, prý nezlobí, u dospělých to platí trojnásob!
Next post Nejlepší hry pro amatéry na PS4